Herb Polski

27 maja 2025 r. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie obchodził swoje święto. Najważniejszym punktem obchodów święta uczelni było wręczenie tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Bronisławowi Sitkowi. W wydarzeniu wzięła udział insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie.

W ubiegłym tygodniu w Akademii Policji w Szczytnie obyło się szkolenie dla pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A. mające na celu pogłębienie wiedzy z zakresu uzyskiwania informacji z otwartych źródeł internetowych (OSINT).

W dniach 21-23 maja br. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbył się XII Ogólnopolski Zjazd Kryminalistyczny. W trzydniowej konferencji uczestniczyło ponad 250 ekspertów prawa karnego, naukowców z dziedziny kryminalistyki i nauk sądowych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, resortowych laboratoriów kryminalistycznych oraz służb mundurowych. W tym gronie nie zabrakło naszych przedstawicieli. Wydarzenie było objęte patronatem medialnym kwartalnika „Przegląd Policyjny”. 

Za nami Europejski Kongres Policyjny, który odbył się w dniach 20-21 maja 2025 r. w Berlinie. Wydarzenie zgromadziło kilkuset ekspertów, decydentów i przedstawicieli służb mundurowych z Europy oraz innych kontynentów, oferując płaszczyznę do dialogu na temat bezpieczeństwa wewnętrznego. W gronie prelegentów był insp. dr inż. Michał Bukowski – Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej WBiNP APwSz.

Komunikat prasowy z dnia 20 maja 2025 r. 

Zgodnie z ustalonym rocznym harmonogramem badań kontrolnych wody na pływalni Akademii Policji w Szczytnie prowadzonych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (DzU z 2022 r. poz 123) stwierdzono obecność bakterii „Pseudomonas aeruginosa” (pałeczka ropy błękitnej).

Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczytnie w chwili obecnej stwierdzono brak przydatności wody do kąpieli. Z uwagi na powyższe natychmiast wyłączono z eksploatacji pływalnię Akademii Policji w Szczytnie. Ponowne uruchomienie będzie możliwe po uzyskaniu pozytywnych wyników badań wody oraz uzyskania stosownej decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczytnie.

Konieczności przerwania działalności pływalni nie należy łączyć z powstaniem ogniska norowirusa.


Komunikat prasowy z dnia 27 maja 2025 r.

Na podstawie decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczytnie, uprzejmie informujemy, że od 28 maja 2025 r. od godz. 6:00 pływalnia kryta zostanie ponownie otwarta. Serdecznie zapraszamy!

25 maja w Olsztynie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka pod honorowym patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Pana Radosława Króla, i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pana Marcina Kuchcińskiego. W obchodach udział wzięli funkcjonariusze i pracownicy Państwowej Straży Pożarnej z Warmii i Mazur, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz miłośnicy pożarnictwa.

W dniach 21-23 maja 2025 r. Akademia Policji w Szczytnie gościła profesora Chrisa Eskridge’a z Uniwersytetu Nebraska w Lincoln (USA). Wizyta miała na celu kontynuację wieloletniej współpracy naukowo-dydaktycznej oraz wygłoszenie cyklu wykładów dla studentów Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych.

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej uczcił 34. rocznicę powołania Straży Granicznej. Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, płk SG Daniel Wojtaszkiewicz, wręczył medale, wyróżnienia oraz awanse na kolejne stopnie służbowe. W wydarzeniu udział wzięła insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor APwSz, która została wyróżniona pamiątkowym medalem.

21 maja 2025 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie odbyły się powiatowe uroczystości z okazji Dnia Strażaka. W wydarzeniu wzięli udział: st. bryg. Andrzej Harhaj – Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, instytucji współpracujących oraz licznie zgromadzeni druhowie OSP i strażacy PSP. Naszą uczelnię reprezentowała podkom. Anna Pepłowska – Kanclerz APwSz.

Szkolenie zawodowe podstawowe to pierwszy z etapów policyjnej ścieżki – i najważniejszy. Od wiedzy, wzorców etycznych i doświadczeń przekazanych nowym policjantom zależy dalszy tok ich służby. 20 maja 2025 r. szkolenie to rozpoczęło 120 funkcjonariuszy, którzy przez najbliższe miesiące będą kształcić się w murach naszej uczelni.

Informujemy, że patogen, który wywołał ognisko norowirusa nie został wykryty w zbadanych próbach zarówno żywności jak i wody, a także personelu kuchni Akademii Policji w Szczytnie. Ognisko wirusa dzięki natychmiastowemu przerwaniu łańcucha szerzenia się zakażeń zostało wygaszone.

Pragniemy podziękować Warmińsko-Mazurskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Olsztynie na czele z Panem Radosławem Królem – Wojewodą Warmińsko-Mazurskim za koordynację działań w ramach sztabu kryzysowego z udziałem przedstawicieli różnych służb. Dziękujemy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie oraz lekarzom świadczącym usługi medyczne dla Akademii Policji w Szczytnie za nieoceniony wkład w przeciwdziałanie zagrożeniu i zapobieganie jego rozwojowi.

Poprzednie komunikaty: (odnośnik)

Dziś pożegnaliśmy kolejnych gości z zagranicznej uczelni partnerskiej. 14 maja 2025 r. do Akademii Policji w Szczytnie przybyli przedstawiciele Uniwersytetu Södertörn w Sztokholmie: prof. Mehdi Ghazinour – dyrektor tamtejszej Szkoły Nauk o Policji oraz Anders Johansson – wykładowca zagadnień dotyczących zarządzania kryzysowego oraz zapobiegania sytuacjom konfliktowym.

W dniach 12-16 maja 2025 r. kom. Marcin Buchholz z Zakładu Studiów nad Przestępczością Instytutu Służby Kryminalnej WBiNP Akademii Policji w Szczytnie realizował mobilność w ramach programu Erasmus+, prowadząc zajęcia dydaktyczne w Akademii Policji Dolnej Saksonii w Nienburgu (Niemcy).

Wymiana doświadczeń stanowi niezmiernie istotny aspekt międzynarodowej współpracy. Tym bardziej, gdy ma ona wymiar dydaktyczno-naukowy i służy pogłębianiu wiedzy w ramach zagadnień właściwych funkcjonowaniu podmiotów policyjnych. Tak było i w przypadku tygodniowej wizyty naszego przedstawiciela w tureckiej uczelni.

18 maja 2025 roku odbywać się będą wybory prezydenckie. Policjanci na terenie całego kraju będą prowadzić wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych.

Poznaliśmy wyniki konkursu na najlepszą monografię i artykuł naukowy z zakresu nauk o bezpieczeństwie, które zostały wydane na przestrzeni lat 2020-2024. Dorobek naszej kadry profesorskiej zyskał uznanie jury. 

W dniach 6-9 maja 2025 r. w Walencji odbyło się inauguracyjne spotkanie w ramach nowej edycji projektu ENLETS 3.0, w którym udział wziął nadkom. dr Łukasz Kacprowicz – Prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.

W ubiegłym tygodniu obchodzony był Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Z tej okazji w Bibliotece Akademii Policji w Szczytnie odbyło się spotkanie upamiętniające to wyjątkowe święto.

komunikat prasowy

Komunikat prasowy – 9 maja 2025 r., godz. 11:00

8 maja 2025 r., o godzinie 15:00 kilkoro studentów i słuchaczy zgłosiło dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Została im udzielona specjalistyczna pomoc przez ratowników medycznych Akademii Policji w Szczytnie oraz przez zespół ratownictwa medycznego Szpitala Powiatowego w Szczytnie. Przez kolejne godziny zgłaszały się kolejne osoby, które uskarżały się na podobne symptomy. Niezwłocznie powiadomiliśmy lekarza świadczącego usługi medyczne dla Akademii Policji w Szczytnie, który porą nocną udzielił pomocy lekarskiej wskazanym osobom. W tej chwili na terenie uczelni przebywa około 1000 osób. W nocy do Akademii przybył Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie, który wraz ze współpracownikiem pobrał próbki żywności i wody. Wszystko po to, by poznać rzeczywiste źródło problemu.

Na tę chwilę pomocy lekarskiej udzielono kilkudziesięciu osobom.

Ranem, 9 maja 2025 r., decyzją Zastępcy Komendanta-Prorektora APwSz, wstrzymano zajęcia na terenie uczelni od 9 do 11 maja 2025 r. włącznie. Zgodnie z zaleceniami Sanepidu polecono słuchaczom pozostanie w pokojach. Dowódcy kompanii zostali zobowiązani do informowania o ewentualnych kolejnych słuchaczach uskarżających się na dolegliwości.

Jednocześnie, decyzją kierownictwa Akademii Policji w Szczytnie, podjęto działania profilaktyczne polegające na dezynfekcji pomieszczeń ogólnodostępnych (w tym łazienek, sal wykładowych, klatek schodowych). Zachowujemy wszelkie środki ostrożności, dlatego wszystkim wydawane są płyny dezynfekujące i maseczki.

Na bieżąco monitorujemy sytuację, będąc w ciągłym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczytnie. Wyniki pierwszych próbek pojawią się po godzinie 15:00. Słuchaczom i studentom nieustannie zapewniany jest dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej w przychodni znajdującej się na terenie uczelni.


Komunikat prasowy – 9 maja 2025 r., godz. 18:00

Podczas spotkania wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego Pan Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski zebrał meldunki od służb. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Akademii Policji w Szczytnie oraz Pan Stefan Ochman – Burmistrz Miasta Szczytno. Na podstawie wyników badań ustalono, iż przyczyną dolegliwości żołądkowo-jelitowych był norowirus. W dalszym ciągu ustalane jest źródło zakażenia. Trwają badania żywności oraz wody.

Sytuacja związana z dolegliwościami została opanowana. Akademia Policji w Szczytnie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczytnie stale współpracują w przedmiotowym zakresie. Słuchacze i studenci zostali poinformowani o przestrzeganiu zasad sanitarnych. Osoby bezobjawowe sukcesywnie opuszczają teren Uczelni.


Komunikat prasowy – 10 maja 2025 r., godz. 12:30

Dziś otrzymaliśmy informacje z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, że pobrane próbki z pomieszczeń kuchni nie wykazały obecności norowirusa. Na Uczelni przebywają obecnie 144 osoby, z czego 25 objawowych. Te osoby, zgodnie z zaleceniami Sanepidu, zostały objęte 48-godzinną kwarantanną, pozostając w swoich pokojach.

Przez noc nie odnotowaliśmy żadnych nowych przypadków.

W dniach 10-11 maja 2025 r. zajęcia dydaktyczne prowadzone są w formule online.


Komunikat prasowy – 11 maja 2025 r., godz. 11:00

Według stanu na godzinę 11:00, objawy norowirusa przejawia wyłącznie 1 osoba znajdująca się na terenie Akademii Policji w Szczytnie.


Komunikat prasowy – 12 maja 2025 r., godz. 10:00

Zgodnie ze stanem na godzinę 10:00 – nikt nie zgłasza objawów właściwych dla norowirusa. Zajęcia dydaktyczne w Akademii Policji w Szczytnie odbywają się zgodnie z planem w formie stacjonarnej.

Jak co roku, do Akademii Policji w Szczytnie zawitała grupa studentów z Wyższej Szkoły Policji Saksonii w Rothenburgu. W dniach 5-8 maja 2025 r. gościliśmy grupę stypendystów programu Erasmus+ z uczelni niemieckiej wraz z opiekunem, insp. Jackiem Rulinskim, pełniącym jednocześnie funkcję tłumacza.

W dniach od 29 do 30 kwietnia 2025 r. w Bernie w Szwajcarii odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego AEPC (Stowarzyszenia Europejskich Szkół Policji) z udziałem naszej delegacji.

4 maja 2025 r. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudy. Dzień Strażaka to wyraz uznania dla odwagi, poświęcenia i ciężkiej służby strażaków, którzy codziennie niosą pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i mienia. To także okazja do uhonorowania ich zasług oraz wzmocnienia świadomości społecznej na temat roli i znaczenia służb ratowniczych.

Policjanci

Utrwalanie obrazu za pomocą zdjęć daje nam możliwość dokumentowania naszej codzienności. Wspomnienia są ulotne a zdjęcia są czymś co pozwala nam przechowywać je dłużej.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć. Prezentujemy w niej przegląd wydarzeń, które miały miejsce na terenie Akademii Policji w Szczytnie w kwietniu 2025 roku - KWIECIEŃ W OBIEKTYWIE.

Uchwalona w 1791 roku Konstytucja była pierwszą taką ustawą zasadniczą w Europie oraz drugą na świecie – po amerykańskiej. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia obchodzimy święto państwowe, które po dziś dzień wzbudza patriotyczne emocje zarówno wśród starszych, jak i najmłodszych. Nasi reprezentanci uczestniczyli w obchodach tego święta w Olsztynie i w Szczytnie.

W auli Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyło się uroczyste ślubowanie 32 nowo przyjętych policjantów. Ceremonii towarzyszyło wzruszające przedsięwzięcie edukacyjne poświęcone pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. To wyjątkowe wydarzenie patronatem honorowym objął Pan Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Akademię Policji w Szczytnie reprezentował mł. insp. dr Tomasz Siemianowski – Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych. 

We wrześniu 2024 r. Polska doświadczyła jednej z najpoważniejszych klęsk żywiołowych w historii, która dotknęła województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie. Powódź spowodowana intensywnymi opadami deszczu pokazała jak ważna jest skoordynowana reakcja i współpraca między służbami ratunkowymi. Na kanwie tych wydarzeń Akademia Policji w Szczytnie, we współpracy z Głównym Sztabem Policji Komendy Głównej Policji, w dniach 23-25 kwietnia 2025 roku zorganizowała seminarium naukowo-praktyczne nt.: „Współdziałanie służb podległych MSWiA oraz podmiotów pozapolicyjnych w sytuacjach kryzysowych”.

16 kwietnia 2025 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyło się szkolenie poświęcone zagadnieniom związanym m.in. z zabezpieczaniem imprez sportowych na terenie województwa śląskiego. W wydarzeniu uczestniczył nadkom. dr Łukasz Kacprowicz – Prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.